​Komisioni hetimor për energjinë i mazhorancës voton listën e dëshmitarëve

Anëtarët e Komisionit hetimor parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin…

Kompanitë franceze të energjisë bëjnë thirrje për kursim të energjisë

Drejtorët e kompanive të mëdha franceze të energjisë u bënë thirrje sot individëve dhe kompanive që të kufizojnë menjëherë konsumin…

​Serbët e veriut përshëndesin marrëveshjen për energjinë, pajtohen ta paguajnë rrymën

Serbët e veriut të vendit kanë përshëndetur marrëveshjen për energjinë elektrike të arritur dje në Bruksel në mes të Kosovës…

​Opozita: LVV u pajtua për marrëveshjen që e kishte kritikuar

Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, sot janë pajtuar për të zbatuar marrëveshjen e energjisë të nënshkruar në…

Bislimi deklarohet pas arritjes së marrëveshjes për energjinë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, njëherësh kryenegociator për dialogun me Serbinë është deklaruar pas arritjes së marrëveshjes për energjinë në…

Holanda aktivizon fazën e planit të krizës energjetike

Holanda njoftoi sot se do të aktivizojë fazën e planit të krizës energjetike të quajtur “paralajmërim i hershëm” dhe do…

​Shpërthimi në fabrikën e prodhimit të gazit natyror në Teksas vë tendosje të shtuar në tregun global të energjisë

Një shpërthim në një impiant të madh të prodhimit të gazit natyror në Teksas mund të pezullojë centralin për të…

​Rizvanolli: Konsumatorët në qendër të Strategjisë për Energji

Energjia elektrike vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes të opinionit kosovar, por edhe më gjerë, në nivel global. Interesimi…

Lituania zbulon si po i jep fund varësisë nga energjia ruse

Parlamenti i Lituanisë e quajti Rusinë një vend terrorist dhe i etiketoi veprimet e saj si gjenocid, ndërsa u kërkoi…

​Dhjetëra studentë të “KEDS Academy” nisin praktikën në KEDS

Të rinjtë e vendit tash e nëntë vjet po trajnohen në Kompaninë për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë. Ata…