​Rizvanolli për marrëveshjen me MCC: Mundëson stabilizimin e furnizimit me energji

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, deklaroi se në kohë kritike për sektorin e energjisë të Kosovës, është krenare që në…

​Bajrami pyet Kurtin: A mund t’i garantoni qytetarët që s’do të ketë rritje tjetër të çmimit të energjisë

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka pyetur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, nëse mund t’i sigurojë qytetarët…

​Dimër i vështirë për energjinë, pakënaqësi me përgatitjen e qeverisë

Situata globale, ndikuar kryesisht pas agresionit të paprovokuar rus në Ukrainë, ka bërë që dimri që po vjen të parashikohet…

Inflacioni mbi 14% në qershor, krahasuar me një vit më herët

Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 1,4% në muajin qershor 2022. Norma vjetore…

Nga sot energjia elektrike me çmim më të lartë në Maqedoni

Nga dita e sotme, energjia elektrike tarifohet me çmim më të lartë në Maqedoni të Veriut. Kostot e amvisërive dhe…

​Mbi 40 kompani kanë aplikuar për statusin e investitorit strategjik, prin sektori i energjisë

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, gjatë raportimit në Komisionin për Ekonomi lidhur me investimet strategjike në vend,…

Lagjja e Muhaxherëve tash e disa ditë pa energji elektrike, telashe të mëdha për banorët dhe bizneset

Tash e disa ditë banorët e lagjes së Muhaxherëve në Prishtinë po ballafaqohen me mungesë të energjisë elektrike. Reduktimet janë…

Vazhdojnë reduktimet e energjisë në qendër të Prishtinës

Që nga orët e mëngjesit lagjja e Muhaxherëve në Prishtinë, është pa energji elektrike. KEDS deri në këto momente nuk…

Importi i energjisë elektrike në prill ishte 206.1 GWh, eksporti 245.7 GWh

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), në baza mujore ka përgatitur publikimin me të dhëna për prodhimin dhe konsumin e…

Kurti: Po përfundon një problematikë në sektorin e energjisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se me udhërrëfyesin e dakorduar dje në Bruksel po përfundojnë një problematikë të…