Zelensky falënderoi Macron për tanket: “Faleminderit, mik”

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se Franca do të dërgojë automjete të blinduara luftarake AMX-10 RC në Ukrainë. Për…

Macron premton 125 milionë euro të tjera ndihmë për Ukrainën

Presidenti francez Emmanuel Macron premtoi të martën një tjetër ndihmë prej 125 milionë eurosh (132 milionë dollarë) për Ukrainën. Duke…

Macron e Zelensky dakordohen për detajet e konferencës së mbështetjes për Ukrainën

Emmanuel Macron ka diskutuar në telefon me Volodymyr Zelensky për t’u përgatitur për konferencën e re në mbështetje të Ukrainës,…

Macron: Kemi projekte konkrete për të diskutuar, duhet solidaritet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor për energjinë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka thënë se është me rëndësi që të ketë solidaritet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor…

Macron paralajmëron ndërprerje të energjisë në Francë

Presidenti francez Emmanuel Macron u tha sot francezëve të “mos panikosen” në rast ndërprerjesh të mundshme të energjisë elektrike gjatë…

Macron: Samiti i Frankofonisë në vitin 2024 do të mbahet në Francë

Samiti i Frankofonisë 2024 do të mbahet në Francë për herë të parë në më shumë se 30 vjet, në…

Osmani e Kurti pas takimit me Macron shprehen të përkushtuar për paqe e stabilitet për të gjithë qytetarët e vendit

“Shprehëm përkushtimin e plotë të institucioneve të Kosovës për procesin e dialogut, të bazuar në ruajtjen e sovranitetit, rendit kushtetues,…

​Edhe Kurti sot në Paris: Mund të kem takim me Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të marrë pjesë në Forumin e Paqes, me ftesë të presidentit francez Emmanuel Macron.…

Kurti nesër merr pjesë në Forumin e Paqes në Paris

Nesër kryeministri i Kosovës Albin Kurti do të marrë pjesë në Forumin e Paqes, me ftesë të Presidentit Francez Emmanuel…

Vuçiq për vizitë në Paris, thotë se do të takojë Macron e Borrell

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq do të qëndrojë dy ditët e ardhshme për vizitë në Paris, ku do të merr…