Kurti deklarohet para takimit me presidentin Macron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar para mediave në hyrje të pallatit Elysee të Francës. Kurti deklaroi se ka…

Macron pret Kurtin, fton Kosovën e Serbinë të gjejnë një kompromis

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka ftuar Kosovën dhe Serbinë që të angazhohen si evropianë për të gjetur një kompromis,…

​Macron uron Osmanin: Franca do t’u mbështesë drejt reformave thelbësore

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pranuar letër urimi nga presidenti francez Emmanuel Macron, i cili nëpërmjet saj,…

Macron fton Kurtin për vizitë në Paris, në urim përmend edhe dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Republikës së Francës, Emmanuel Macron ka uruar Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti për formimin e Qeverisë.…

Vaksinat anitCovid, Macron propozon dërgimin e 4-5% të dozave te vendet më të varfra

Presidenti francez Emmanuel Macron u ka bërë thirrje Evropës dhe ShBA-së që të dërgojnë urgjentisht deri në 5% të furnizimeve…

​Presidenti francez infektohet me COVID-19

Presidenti francez Emmanuel Macron ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmi është bërë me dije nga presidenca franceze, ku kanë njoftuar…

​Javën tjetër takohen delegacionet teknike Kosovë – Francë për liberalizimin e vizave

Më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme…

Franca tejkalon 1 milion raste të konfirmuara me koronavirus

​Autoritetet shëndetësore franceze thonë se Franca ka regjistruar mbi 1 milion raste të konfirmuara të koronavirusit që nga fillimi i…

Hyseni zhvillon dy takime në Francë, temë diskutimi dialogu me Serbinë

Koordinatori Shtetëror për Dialogun, po qëndron në Francë, me ç’rast njofton se ka realizuar dy takime të rëndësishme ku është…

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi

​Presidenti francez, Emmanuel Macron propozoi sot ndërmjetësimin europian, në bashkëpunim me Rusinë, midis aktorëve të ndryshëm në krizën në Bjellorusi.…