​Arrihet konsensusi në KE, ndalohet eksporti i naftës ruse në BE

Liderët e BE-së kanë arritur marrëveshje për sanksionet, marrëveshje kjo e cila përfshin një embargo ndaj importeve të naftës nga…

​ASK: Në dhjetor të vitit 2021 eksporti mbuloi importin me 14.1%

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin dhjetor…

​Haradinaj: Produktet e Serbisë e kanë pushtuar tregun e Kosovës, ky është reciprociteti mashtrues i Albin Kurtit

Ish-kryeministri i Kosovës, njëherit kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar lidhur me importin që…

Serbia rikthen tregun, 300 milionë import e më pak se 2 milionë euro eksporte në këtë shtet

Gjatë vitit që lamë pas Kosova ka importuar mallra nga Serbia në vlerë rreth 300 milionë euro, ndërsa ka eksportuar…

Importet dhe eksportet e mallrave në Shqipëri, 117,8 miliardë lekë

Në nëntor 2021, vlera e mallrave të tregtuara (eksport dhe import) është 117,8 miliardë lekë dhe 47,3% e tyre u…

Gazi rus kthehet mbrapsht për të gjashtën ditë me radhë

Në Frankfurt të Pragës, gazsjellësi Yamal-Evropë, që normalisht furnizon me gaz Evropën Perëndimore, po e kthen tashmë gazin rus mbrapsht…

Mineralet e Shqipërisë, rreth 90 % të vëllimit të eksporteve drejt Spanjës

Eksportet e mallrave të Shqipërisë drejt Spanjës gjatë 11 muajve të parë të këtij viti llogariten mbi 22 miliardë lekë.…

ASK publikon të dhënat e eksportit dhe importit për muajin nëntor

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin nëntor…

OAK kërkon eliminimin e barrierave si pengesë e eksportit

Obligimi i bizneseve që kanë numër të madh të artikujve që për çdo lloj të produktit, edhe pse kanë përbërjen…

Kosova arrin të përmbush kriteret për eksport të produkteve ushqimore me origjinë shtazore në vendet e BE-së

Oda e Afarizmit të Kosovës përmes një komunikate për media tha se mirëpret njoftimin e publikuar nga Agjencia e Ushqimit…