​BB: Aktiviteti ekonomik në Kosovë pritet të zgjerohet 7.1 përqind

Kosova dhe shtetet tjera të rajonit po rikthehen nga recesioni ekonomik i vitit 2020 i shkaktuar nga COVID-19, falë një…

Pandemia COVID-19, rritet borxhi publik në 1.5 miliardë euro

Ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2020 ka pasur rënie prej 5.5 përqind, ndërsa borxhi publik është rritur në 1.5 miliardë…

Osmani në Tokio edhe për politikë: Japonia, partner strategjik

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani deklaroi se vizitën në Japoni po e shfrytëzon edhe për takime zyrtare, ku kanë marrë…

​Kurti në Greqi: Njohja e Kosovës, bashkëpunimi dhe anëtarësimi i rajonit në BE – rruga e duhur drejt paqes

“Njohja e shtetit tonë, bashkëpunimi në rajon dhe përfshirja sa më e shpejtë e rajonit në Bashkimin Evropian, është rruga…

​LDK e konsideron boshe programin ekonomik të Qeverisë Kurti

Lidhja Demokratike e Kosovës po e konsideron boshe programin ekonomik të qeverisë Kurti. Përmes një konference për medie, anëtari i…

​Republika e Kosovës, pjesë e Indeksit Global të Konkurrueshmërisë

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore (OEMVP) arritën një sukses të përbashkët,…

Krasniqi: Bizneset që mbyllen duhet të mbështeten

Mbyllja për dy javë për disa sektorë të bizneseve dhe pa ndonjë plan për përkrahje financiare të bizneseve ka ngritur…

OAK prezanton sot hulumtimin mbi ndikimin e pandemisë në ekonomi

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) do të prezantojë sot hulumtimin lidhur me “Ndikimin e pandemisë në ekonomi dhe pasojat…

Banka Botërore: Këtë vit ekonomia e Kosovës pritet të rrite në 4 përqind

Banka Botërore ka publikuar një raport për ekonominë e Kosovës. Sipas raportit të BB-së ekonomia e Kosovës pritet të rriten…

​Njohësit e ekonomisë skeptikë për pritjet nga Qeveria e re

Sundimi i rendit dhe ligjit, krijimi i vendeve të reja të punës partneriteti ndërkombëtar dhe mbi të gjitha mbështetja e…
error: