Kuvendi kritikohet për mosefikasitet, mazhoranca premton dinamikë të re

​Mungesa e kuorumit në Kuvend është rikthyer sërish në normalitet. Dështimi i miratimit të projektligjeve dhe ndërprerja e seancave plenare…

​Kosova ende pa Ligj të lustracionit, pjesë të institucioneve persona me të kaluar të dyshimtë

Ligji i lustracionit, ose i njohur ndryshe si i pastrimit të figurave, shihet si domosdoshmëri në Kosovë. Njohës të fushës…

Dështimi me rastet e korrupsionit dhe krimit të organizuar, drejtësia në vend numëro

Edhe në vitin 2021 sistemi i drejtësisë nuk ka shënuar progres në trajtimin e problemeve me të cilat ballafaqohet ndër…

​KPK dhe KGJK bojkotojnë vettingun, në Ministrinë e Drejtësisë thonë se do të vazhdojnë me reformën

Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Këshilli Gjyqësor po e bojkotojnë punën e grupit punues që po bëhet për hartimin e…

Miftaraj për refuzimin e gazit amerikan: Nuk pritet diçka më mirë prej një qeverie praktikantësh

Drejtori ekzekutiv në IKD, Ehat Miftaraj, e ka quajtur Qeverinë Kurti, qeveri e përberë prej praktikantëve dhe amatorëve.   Duke komentuar…

Prezenca e KFOR-it në veri nuk konsiderohet se do të ndikojë në mandatin e FSK-së

Marrëveshja teknike e arritur këtë të enjte ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve po vlerësohet se është në…

Mirëpritet miratimi i Strategjisë për sundim të ligjit, njohësit: Duhet zbatim!

Miratimi i Strategjisë për sundimin e ligjit 2021-2026 po shihet si dokument shumë i nevojshëm për të përmirësuar sundimin e ligjit…

​A mund të iniciojë Kuvendi hetim parlamentar për pretendimet e Simmons

Raportimi i ish-kryetarit të Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons para komisionit për legjislacion të Kuvendit të Kosovës mund…

​Haxhiu: Vetingun e mbyllim këtë mandat, 4 muaj kohë për koncept-dokumentin

Grupi punues për hartimin e koncept-dokumentit për procesin e vetingut të enjten mbajti takimin e parë e i cili do…

Pro dhe kundër publikimit të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë

Publikimi i shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë po kundërshtohet nga Organizata e Veteranëve të Luftës…