Tahiri: Është momenti që BE të deklarohet për dialog që në fokus ka njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Vizita e përbashkët e përfaqësuesit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe emisarit të…

“Open Balkan”, Tahiri: Çështjet nuk janë ekonomike, Beogradi po tenton hegjemoninë, Tirana po e ndihmon

Edhe pse liderët e vendeve pjesëmarrëse në Open Balkan, Shqipëri, Serbi dhe Maqedoni  e Veriut, deklarojnë se iniciativa ka si…

Tahiri: Ka rrezik që i krejt veriu të kthehet në protektorat, që është skenar djallëzor i Serbisë

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar pas situatës së krijuar sot në veri të vendit,…

​Ish-kryenegociatorja Tahiri e mbështetet reciprocitetin për targat me Serbinë

Vendimit të qeverisë për vendosjen e reciprocitetit në targat e automjeteve me Serbinë i ka dhënë mbështetje ish-kryenegociatorja e Kosovës…

Tahiri: Kurti është paraqitur në emër të Kosovës në një pozitë nënshtruese, platforma ishte e mjerueshme

Pikat e propozuara nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin e parë përballë palës serbe në Bruksel, po i…

Edita Tahiri: Temat e mëdha për vendin kërkon përkrahjen e opozitës

Ish-kryengeociatorja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri thotë se institucionet u kompletuan por skena politike mbeti e polarizuar. Ajo shtoi se…

Tahiri: Vuçiqi provokoi njëjtë edhe në Bruksel, atij i thashë “Si duket po ju mungojnë bombardimet e NATO-s”

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar ndaj presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq i cili publikoi…

Edita Tahiri: Kosova prinë në mbajtjen e zgjedhjeve të shpeshta

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë. Edita Tahiri ka komentuar situatën e fundit politike në vend. Tahiri thotë se…

Kritikohet pjesëmarrja e ultë e grave në tavolinat e vendimmarrjes

Niveli i përfaqësimit të grave në dialogun Kosovë-Serbi, po konsiderohet ‘brengosës’, meqë angazhimi i tyre në këto procese nuk është…

​Edita Tahiri: Bota mendjen te pandemia, Serbia e Vuçiqit mendjen te lufta

“Bota mendjen te pandemia, Serbia e Vuçiqit mendjen te lufta”, kështu ka reaguar ish-kryenegoaciatorja e Kosovës për bisedime me Serbinë,…