Ebola, HIV dhe viruse të tjerë vrasëse mund të trajtohen me antiviral të zhvilluar në majmunë

Ebola, HIV dhe viruse të tjerë vrasës mund të trajtohen duke përdorur një gjen të gjetur te majmunët, thonë shkencëtarët.…

Guineja shpall epideminë e Ebolas, rasti i katërt në Kongo

Qeveria e Guinesë shpalli zyrtarisht një epidemi të re të Ebolas sot, pasi u zbuluan tetë raste të virusit në…

Kongo: Rasti i tretë i Ebolas këtë javë

Republika Demokratike e Kongos konfirmoi sot rastin e tretë të Ebolës këtë javë në provincën e Kivu Verior, tha ministri…

Ebola është rishfaqur në Kongon lindore, OBSH dërgon ekspertë

Republika Demokratike e Kongos njoftoi sot se virusi Ebola po përhapet përsëri në lindje të vendit, ku Organizata Botërore e…

Bota shqetësohet për COVID-19, në Kongo shpërthen epidemia e re

Teksa e gjithë bota e ka vëmendjen të përqendruar te pandemia e koronavirusit të ri, që ka shkaktuar mbi 370…

Mjekimet kundër HIV-it dhe Ebolës testohen si trajtime të mundshme për Covid-19

Dy mjekime që janë zhvilluar për të luftuar virusin HIV, janë duke u testuar në Kinë, për të parë nëse…
error: