14 lloje të ushqimeve dhe pijeve që ju ​​bëjnë të dukeni më të vjetër

Edhe pse mosha kronologjike është e njohur për të gjithë ne, mosha biologjike është shumë më e vështirë të përcaktohet.…

Vitin e kaluar mbi 81% e qytetarëve i’u ekspozuan duhanit, 27% në vendet e punës

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim – KADC, në Ditën Botërore pa Duhan thotë se Kosova nuk respekton Ligjin për…

Komuna e Prizrenit i njofton bizneset se do t’i inspektojë kundër duhanit

Drejtoria e Inspektorateve në Komunën e Prizrenit, ka njoftuar se nesër me rastin e Ditës Botërore Kundër Duhanit, do të…

Në Zelandën e Re do të ndalohet përdorimi i duhanit për të lindurit pas 2004

Zelanda e Re do të çlirohet nga zakoni i keq i duhanit brenda 2025: Ky është objektivi ambicioz i qeverisë…

Ndalohet një automjet me 435 kilogram duhan të kontrabanduar

Është ndaluar një automjet i cili po transportonte 435 kilogramë duhan të kontrabanduar. Dogana e Kosovës ka njoftuar se tentim…

SHBA ndaloi pirjen e duhanit në vendet e punës para 27 vjetësh

Departamenti amerikan i Mbrojtjes më 8 mars 1994 shpalli ndalimin e pirjes së duhanit në vendet e punës, me qëllim…

Raporti historik për pirjen e duhanit i publikuar para 57 viteve

Këshilltari i Administratës Amerikane për Shëndetësinë ose Kirurgu i Përgjithshëm, siç njihet Luther Terry, më 11 janar të vitit 1964,…

Gjermani, ashpërsohet legjislacioni mbi reklamat për duhanin

​Dhoma e Lartë e Parlamentit miratoi sot një ligj që zgjeron ndalimet mbi reklamat për duhanin në Gjermani, i vetmi…

Ngrihen çmimet e bukës e duhanit, bien ato të qumështit, djathit e vezëve

Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte më i ulët 0.3%  në korrik krahasuar…

300 milionë euro duhan shpenzojnë kosovarët brenda vitit

Rreth tre mijë tonë duhan, në vlerë mbi 300 milionë euro, kanë shpenzuar qytetarët e Kosovës brenda një vitit. Ndërkohë,…