Gërvalla-Schwarz në SHBA, merr mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në “Kartën e Adriatikut”

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, gjatë qëndrimit në Nju Jork,…

Ministrja Gërvalla me Jessica Lewis bisedojnë për aspektet ushtarake mes ShBA-ve dhe Republikës së Kosovës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës takoi asistenten e Sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështje Politiko-Ushtarake,…

Osmani me Stoltenberg: Qëllimi strategjik i yni anëtarësimi në NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe zv.kryeministrja Donika Gërvalla- Schwarz, njëherësh ministre e Jashtme dhe e Diasporës, gjatë…

Gërvalla kërkon ndihmën e Malit të Zi lidhur me aplikimin e Kosovës në Kartën e Adriatikut

Zëvendëskryeministrja njëherësh ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, priti në takim zëvendëskryeministrin e…

​Mospajtime për formimin e një grupi punues, Haliti: Ministrja Gërvalla të vije në komision, jo nëpunësit civilë

Formimi i një grupi punues për shqyrtimin e Projektligjit për zbatimin e sanksioneve financiare ndërkombëtare të shënjestruara ka nxitur mospajtime…

​Takimi i Osmanit dhe Kurtit me sekretarin Blinken, Gërvalla: Një hap më tej në forcimin e marrëdhënieve Kosovë-ShBA

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla ka folur për takimin që krerët e shtetit pritet të zhvillojnë me Sekretarin amerikan të…

Gërvalla: Deri në fund të vitit presim të aplikojmë për statusin kandidat të BE-së

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla ka thënë se Kosova është e përgatitur për procesin drejt Këshillit të Evropës derisa e…

​Qeveria pritet të hartojë Ligjin për çmimet në produktet bazë, ndan 200 mijë euro për Luginën

Plot njëzet vendime ka marrë Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme. Ekzekutivi përmes ndryshimit të agjendës legjislative, synon hartimin…

​Ministrja Gërvalla priti në takim delegacionin britanik

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz, të hënën priti në takim delegacionin e përfaqësuesve të Grupit…

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje për rritjen e fluturimeve mes dy shteteve

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Turqia e mbështet rrugën euroatlantike të Kosovës. E derisa foli…