Kuleba: Gjermania e Franca bënë “gabim strategjik” duke mos lejuar Ukrainën në NATO

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha sot se ishte një “gabim strategjik” i Gjermanisë dhe Francës që nuk…

Kuleba: Do të luftojmë për sigurinë tonë, Putin të mos ketë mundësi të testojë nenin 5 të NATO-s

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba deklaroi se ai ishte “shumë specifik” në kërkesat e tij ndaj NATO-s të…

Kuleba thotë se tmerret në Bucha janë “vetëm maja e ajsbergut”

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se tmerret e para në Bucha, e cila ndodhet në veriperëndim të…

Ministri i Jashtëm ukrainas: Më shumë goditje do të vijnë në ekonominë ruse

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, kishte një bisedë ditën e sotme me sekretarin e shtetit të SHBA, Antony Blinken,…

Kuleba: NATO nuk është gati për rolin paqeruajtës

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba deklaroi sot në Varshavë se NATO -ja nuk është e gatshme të kryejë një…

Zyrtari turk flet për takimin Putin-Zelensky në rast të arritjes së marrëveshjes

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu u takua sot në Lviv me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba, një ditë…

Blinken e Kuleba diskutojnë mbi nevojat e sigurisë së Ukrainës

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bisedoi sot me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba për nevojat e sigurisë së…

Kuleba-Blinken: Duhet bërë më shumë për të ndaluar agresionin rus

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinken.…

Kuleba shtetasve të huaj: Mos iu bashkoni trupave ruse, do të shpalleni kriminelë

Shefi i diplomacisë së Ukrainës Dmytro Kuleba ka paralajmëruar shtetasit e huaj që të mos iu bashkohen trupave ruse gjatë…

Kuleba: Ukraina do të negociojë por nuk do të dorëzohet

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka thënë se vendi është i gatshëm të hyjë në negociata me Rusinë, por se…