Kuleba: Rusia nuk është e interesuar për bisedimet e paqes

Rusia nuk ka interes të zhvillojë bisedime për paqen me Kievin për t’i dhënë fund luftës së nisur në shkurt,…

Kuleba i bën thirrje Gjermanisë të merr drejtimin në procesin e Ukrainës në BE

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba i bëri thirrje Gjermanisë të merr drejtimin e procesit të anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin…

Kuleba: Ukraina s’ka frikë nga Rusia, na duhen sisteme të shumëfishta raketore

Sky News ka zhvilluar një intervistë me ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Ukrainës.…

Kuleba: Sanksionet e reja kundër Rusisë duhet të jenë një embargo nafte

Shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba tha sot se kishte biseduar me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punët…

Borrell e Kuleba zhvillojnë bisedë telefonike

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka pasur sot një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba.…

Kuleba: Rusia të ndalë luftën në Ukrainë – ajo është agresore

Shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba i është bashkuar thirrjeve të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së drejtuar Rusisë për t’i…

Kuleba: Situata në Mariupol mund të jetë “vijë e kuqe” në negociatat me Rusinë

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se kohët e fundit nuk ka pasur asnjë komunikim diplomatik midis Rusisë dhe…

Kuleba për vizitën e Steinmeier: Do të zgjidhet përmes diplomacisë

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba shprehu besimin sot se situata në lidhje me vizitën e presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier…

Kuleba për gjeneralin e ri rus: Ata kanë një plan tjetër, por ne kemi planet tona

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha sot se plani fillestar i Rusisë për pushtimin e Ukrainës “dështoi” dhe se…

Kuleba: Gjermania e Franca bënë “gabim strategjik” duke mos lejuar Ukrainën në NATO

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha sot se ishte një “gabim strategjik” i Gjermanisë dhe Francës që nuk…