​Sot ditëlindja e heroit Zahir Pajaziti

1 nëntori shënon ditëlindjen e komandantit të UÇK-së dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajazitit. Ai është lindur më 1 nëntor…

PDK feston ditëlindjen e Veselit, Hoxhaj: Do të kthehesh fitimtar e faqebardhë

Sot ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli po e feston ditëlindjen  e 54-të.…

​Presidentja Osmani feston sot ditëlindjen

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu feston sot ditëlindjen e 39-të. Vjosa Osmani-Sadriu lindi më 17 maj 1982 në Mitrovicë, Republikë…

​Sot është ditëlindja e Nexhmije Pagarushës

Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha, e njohur si ikona e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është…

Sot është ditëlindja e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Sot është ditëlindja e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Heroi kombëtar Gjergj Kastriot – Skënderbeu ka lindur më 6…

Në festën e ditëlindjes, policia dënon Shpend Ahmeti dhe të ftuarit e tij

Kreytari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti kishte organizuar një festë me të pranishëm rreth 15 persona e gjysma nga…

Ditëlindja e Faik Konicës

Faik Konica u lind më 15 mars 1876 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor 1942 në Uashington. Konica ishte…

Hillary Clinton mbush 73 vjet

Hillary Clinton mbush 73 vjet Hillary Clinton e lindur më 26 tetor 1947 është ish-sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore…

​Ismail Kadare sot mbush 84-vjeç

Më 28 janar të vitit 1936, 84 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare…