Tahiri fillon ditën me punëtorët e “UNITET”

Xhafer Tahiri, kryetari aktual i komunës së Vushtrrisë dhe njëkohësisht kandidat për kryetar të komunës nga radhët e LDK-së, ditwn…

3 nëntori, dita kur Skënderbeu la betejën e Nishit dhe u nis për Krujë

Data 3 nëntor 1443 është një datë historike, pasi që Gjergj Kastrioti-Skënderbeu do ta linte betejën e Nishit dhe do…

Të vërtetat dhe keqkuptimet më të zakonshme për kafenë

Kafeja është stimuluesi i mëngjesit dhe kënaqësia e preferuar e shumë njerëzve për pjesën tjetër të ditës. Studimet kanë sugjeruar…

Mëngjes i ftohtë dhe me ngrica

Mëngjeset e ditëve të fundit të tetorit po vazhdojnë të jenë të ftohta dhe me ngrica. Por gjatë ditës moti…

Për siguri dhe ruajtje të votës në ditën e zgjedhjeve, mbi 3500 policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë

Për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë të diel do të ketë bashkëpunim ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.…

Dita kur Shqipëria kërkonte të bëhej pjesë e OSBE-së

Shqipëria më 15 shtator 1990 kërkoi anëtarësim të plotë në Konferencën për Sigurim e Bashkëpunim në Evropë, KSBE, sot OSBE.…

7 gjëra që duhet t’i bëni nëse rrini ulur në punë gjatë gjithë ditës

Ecja e rregullt ndihmon në zbutjen e simptomave të ankthit dhe depresionit. Ulja e vazhdueshme mund të shkaktojë një sërë…

Dy racione fruta në ditë zvogëlojnë rrezikun nga diabeti tip 2

Studiuesit nga Universiteti Edith Cowan (ECU) në Australinë Perëndimore kanë zbuluar se vetëm dy racione fruta në ditë zvogëlojnë shanset…

​Dita kur gjykata konfirmoi padinë kundër Slobodan Milosheviqit

Gjykata e OKB-së mbi krimet e luftës në Hagë, më 27 maj të vitit 1999, konfirmoi se ka paditur presidentin…

Gjilani shënon Ditën Ndërkombëtare të Epilepsisë

Në Gjilan është zhvilluar një tryezë diskutimi për senzibilizimin e qytetarëve për të ngritur ndërgjegjësimin në mbështetje dhe në socializimin…
error: