Konjufca: Rruga e Kosovës është vetëm një, ajo e Evropës

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se rruga e Kosovës është ajo e Evropës dhe parimeve të saj, dhe…

​BE: Duam që Serbia të na bashkohet në Union

Dita e Evropës është shënuar edhe në Serbi me një aktivitetet kur përmes luleve është formuar flamuri i Bashkimi Evropian…

Kurti: Këtë vit kemi më shumë arsye për të shënuar Ditën e Evropës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se këtë vit Kosova ka më shumë arsye për të shënuar Ditën e…

Grubi: Është koha për vendime të guximshme dhe pajtim

Zëvendëskryeministri i parë i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi, ka thënë se Qeveria ka liderë që janë të gatshëm të…

Osmani në Ditën e Evropës: Kosova është mishërim i vlerave evropiane

Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në një mesazh me rastin e Ditës së Evropës, ka theksuar se derisa…

Në Ditën e Evropës zbulohet Murali i Energjisë së Mirë

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do të shënojë Ditën e Evropës 2023 me disa aktivitete. Së bashku me…

​Von der Leyen në Kiev: Mirëpres vendimin e Zelenskyt për të shënuar Ditën e Evropës

Në Ditën e Evropës, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen po qëndron sot në Kiev, ku do të…

​Sot shënohet Dita e Evropës

Sot shënohet 9 Maji – Dita e Evropës. Deklarata e 9 majit e vitit 1950 është koha kur u hodh…

​Zelensky: Rusia do të mposhtet sikurse Gjermania naziste

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë të hënën se Rusia do të mposhtet ashtu siç është mposhtur Gjermania naziste.…