​Demhasaj bën skanerin e vitit të parë të Qeverisë Kurti: Nuk dallon nga të tjerat, politika e jashtme prodhoi skandale

Viti i parë i qeverisjes së udhëhequr nga Albin Kurti nuk bënë dallim shumë prej qeverisjeve të kaluara. Procesi i…

​Kriza ruso-ukrainase, Blinken dhe Lavrov takohen javën e ardhshme

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pritet të zhvillojë diskutime mbi krizën në Ukrainë me homologun e tij rus, Sergei…

​Ministri i Jashtëm italian në Moskë: Armët t’i lënë hapësirë diplomacisë

Ministri italian i Punëve të Jashtme, Luigi Di Maio ka deklaruar se për të shmangur një konflikt që mund të…

​Gërvalla për gabimet në Twitter: Çfarë dëmi i shkaktuam vendit?

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka qenë e ftuar në emisionin “Context” në ATV dhe aty…

​Krizat e brendshme politike dëmtuan Kosovën në arenën ndërkombëtare

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare në Kosovë vlerësojnë se shteti nuk ka shënuar arritje të mëdha në arenën ndërkombëtare, që sipas…

Diplomacia, pa anëtarësim në organizata ndërkombëtare e një njohje që s’u bë zyrtare

Kosova dështoi edhe këtë vit për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare. Madje, për dallim prej viteve të kaluara, qeveria në…