“Një ndalesë-një kontroll” në mes të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Qafë Thanë

Ka filluar të funksionojë vendkalimi i përbashkët kufitar me vetëm një pikë kontrolli, në mes të Shqipërisë dhe Maqedonisë së…

Ndryshimet kushtetuese, takimi Kovaçevski-Mickoski përfundoi pa epilog

Disa opsione të propozuara nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ishin të papranueshme për kreun e opozitës Hristijan…

Kovaçevski: Paqja në Kosovë është paqe për Ballkanin Perëndimor

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçeski, ka bërë thirrje për de-eskalim të situatës në veri të Kosovës. Ai ka…

Partitë e vogla kërcënojnë me dalje nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut

Qeveria e kryeministrit Dimitar Kovaçevski mund të humbë shumicën në Kuvend, rrjedhimisht Maqedonia e Veriut të shkojë në zgjedhje të…

​Kovaçevski takohet me Blinken, diskutohet edhe për situatën në rajon

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në kuadër të vizitës së tij të punës në Uashington, është takuar me…

Kosova dhe Maqedonia e Veriut të bashkuar kundër ndikimit rus në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoninë e Veriut është pritur në takim nga kryeministri…

Osmani nesër viziton Maqedoninë e Veriut

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të homologut Stevo Pendarovski do të fillojë nesër vizitën zyrtare në…

Kovaçevski: Ballkani i Hapur po jep rezultate

Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë nënshkruar tre memorandume bashkëpunimi gjatë vizitës zyrtare të kryeministrit Dimitar Kovaçevski në Beograd. Sipas…

Kovaçevski në Beograd, pritet nënshkrimi i disa memorandumeve MV-Serbi

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski po qëndron për vizitë zyrtare në Beograd. Në delegacionin qeveritar të kryesuar nga…