Haradinaj thotë se do ta themelojë Zyrë për Diasporën dhe do t’i rris kapacitet e administratës në Prishtinë

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), për kryetar të Prishtinës, Daut Haradina premton se me të marrë qeverisjen…

Zgjedhjet e 17 tetorit, 10.638 aplikime për regjistrim nga diaspora

Sipas të dhënave nga shërbimi votues, janë pranuar 10 mijë e 638 aplikime për regjistrim si votues jashtë Kosovës, ku…

​Sot përfundon afati për regjistrim të votuesve jashtë Kosovës

Sot mbyllet afati për aplikim për regjistrim për votim jashtë Kosovës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Të gjithë shtetasit…

Murati: Interesimi për investime në Bonot e Diasporës arrin në rreth 7 milionë euro

Ministri i Financave dhe Transfereve Hekuran Murati ka dhënë detaje mbi investimet e deritanishme në bonot e diasporës. Ai në…

Paralajmërohet strategji e re për diasporën

Në kuadër të “Dialogut me Mërgatën”, ministrja e punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, së bashku me zëvendësministren Liza…

KEDS po trajton me prioritet kërkesat e diasporës

Kërkesat e bashkatdhetarëve për kyçje të reja në rrjet po trajtohen me prioritet dhe po realizohen në afatin më optimal…

​Për tri javë të korrikut mbi 132 mijë persona erdhën në Kosovë përmes Aeroportit

Për tri javët e para të këtij muaji 132,295 persona kanë hyrë në Kosovë duke shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”…

​KQZ aprovoi 1208 aplikacione për regjistrimin e diasporës për të votuar në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) po mbanë mbledhjen e radhës. Në mungesë të kryetarit, Kreshnik Radoniqi, kryesimin e mbledhjes po…

Kurti para diasporës: Për katër muaj ndryshoi për së miri gjithçka në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pasditen e së enjtes takoi diasporën në “Parkun e Qytetit” në Prishtinë. Para tyre, kreu…

Vushtrria nderon diasporën me aktivitete kulturore

Në kuadër të “Ditëve të Diasporës”, Komuna e Vushtrrisë, pasditen e së enjtes organizoi mbrëmjen poetike-artistike tek Kalaja e Qytetit.…