Kurti: Ekipi politik i Kosovës për dialog me Serbinë do të përbëhet nga 10 anëtarë

Kryeministri Albin Kurti zhvilloi sot një bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell. Në temën e dialogut të…

​Hamza: Faza përfundimtare e dialogut të bëhet në koordinim me SHBA-në

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së Bedri Hamza, ka paraqitur para deputetëve arsyen se pse kanë thirrur seancë të jashtëzakonshme.…

​Thaçi: Pa liberalizim s’ka dialog në Bruksel, BE e papërgatitur për bisedimet me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit që ka zhvilluar me emisarët evropianë të cilët sot po qëndrojnë në Kosovë…

Osmani: Qeveria, e vetmja që ka legjitimitet të drejtojë dialogun me Serbinë

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot një delegacion të Gjermanisë dhe të Francës, të udhëhequr nga këshilltari…

13 vite nga mbarimi i bisedimeve për statusin e Kosovës

Në Vjenë të Austrisë më 10 mars 2007, mbarojnë bisedimet për statusin përfundimtar të Kosovës mes shqiptarëve dhe serbëve pa…

Kurti letër Borrell dhe Der Leyen: Dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka shkruar letër presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, si dhe shefit…

Kurti: Kërkojmë që dialogu të mbështetet mbi baza të pjekura dhe jo të ngutura

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti sot në takim ambasadorin italian në Prishtinë, Nicola Orlando dhe zëvendësin e tij, Matteo Corradini.…

Vuçiq: Pa heqjen e plotë të taksës nuk ka vazhdim të dialogut

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq këmbëngulë në heqjen e tërësishme të taksës nga ana e Qeverisë Kurti. Ai thotë se…

Haradinaj: Nuk ka garanci që heqja e taksës sjell njohjen e Serbisë

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj i është drejtuar sërish me kërkesën për të mos hequr taksën kryeministrit aktual Albin Kurti. Në një…