​“Radojçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve”, Kurti zbulon fjalët e Vuçiqit

Kryeministri Albin Kurti zbuloi mbrëmjen e së martës fjalët e presidentit seb Aleksandër Vuçiq në takimin e 2 majit në…

Begaj takon Lajçakun: Shqipëria e vendosur për deeskalimin e situatës Kosovë – Serbi

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, i cili po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), në Javën e Debatit…

Escobar: Qeveria e Kosovës duhet të ketë një ‘qasje të re’ në dialog

Qeveria e Kosovës duhet të jetë më pragmatike dhe të ketë një “qasje të re” lidhur me dialogun për normalizimin…

Hovenier: ShBA-ja beson në Lajçakun dhe Borrellin si ndërmjetësues të dialogut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rikonfirmuar edhe njëherë mbështetjen ndaj Bashkimit Evropian si ndërmjetësues të dialogut. Mbështetje konkrete ambasadori…

Borrell: Kosova dhe Serbia të fillojnë zbatimin e marrëveshjes në bazë të propozimit tonë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Kosova dhe Serbia duhet që “pa vonesa” të fillojnë zbatimin…

Rohde: Kosova dhe Serbia të angazhohen në dialog në mirëbesim dhe pa vonesa

Ambasadori gjerman, Joern Rohde, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të lexojnë deklaratën e përfaqësuesit të lartë të…

Hoti: Raportimi i Kurtit është vajtim dhe dëshmi e paaftësisë për të udhëhequr dialogun

Raportimin e kryeministrit Albin Kurti para mediave lidhur me takimin e fundit në Bruksel, deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës,…

Kurti: Ndërmjetësit ekspozuan skenar të dizajnuar më herët për ta vënë Asociacionin në qendër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë detaje të reja për takimin e fundit në Bruksel. Ai e ka quajtur…

Bislimi: BE nuk paraqiti asgjë, këmbëngulën për të akomoduar kërkesën e Serbisë

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi deklaroi se Bashkimi Evropian dhe Serbia nuk paraqitën asgjë në tavolinë gjatë ditës së djeshme, përveç se…

Stano: BE mund të shqyrtojë masa shtesë nëse nuk bëhet mjaftueshëm për shtensionim

Bashkimi Evropian mund të shqyrtojë masa shtesë nëse vendet anëtare vlerësojnë se nuk është bërë mjaftueshëm për shtensionimin e situatës,…