Deputeti i LVV-së kërkon rishikim të mandatit të Lajçak: Ky format është vetëm sa për sy e faqe

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, kërkon të bëhet rishikimi i mandatit të përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun…

Ende s’ka datë për takimin Kurti-Vuçiq, i njëjti mund të ndodhë në gjysmën e dytë të korrikut

Përkundër paralajmërimeve për një takim në muajin korrik, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq,…

Arifi: Asociacioni po pranohet në formë të heshtur

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi, e sheh të dobishëm qëndrimin tre ditor në Kosovë të përfaqësuesit të Bashkimit Evropian…

​Liderët opozitarë presin Lajçakun: Marrëveshja me Serbinë të përfundojë me njohje reciproke

Gjatë ditës së dytë të qëndrimit të tij në Kosovë, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak…

​Aplikimi i Kosovës mbetet në sirtarët e Këshillit të Evropës

Këshilli i Evropës (KiE) vazhdon ta mbajë në sirtar aplikacionin e Kosovës për anëtarësim. Vonesat për shqyrtim të aplikimit të…

Momentumi për njohje reciproke, kërkohet të shfrytëzohet situata për arritjen e marrëveshjes finale

Pavarësisht mundësive që javën e ardhshme të arrihet marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për energjinë në veri, Qeverisë së Kosovës…

​Ambasadori italian: Dialogu është mundësi historike, liberalizimi s’mund të presë më

Ambasadori i Italisë në Kosovë Antonello De Riu, në një intervistë për ANSA-n ka folur për angazhimin për të forcuar…

​Ambasadori Grøndahl: Optimist për marrëveshjen finale Kosovë-Serbi brenda vitit

Ambasadori norvegjez, Jens Erik Grøndahl, mendon se situata në Kosovë dhe rajon është e qetë, pavarësisht shqetësimeve në rritje, pas…

​Hoti: Këto ditë do të fillojnë gërmimet në një lokacion në Serbi

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Pagjetur, Andin Hoti ka bërë të ditur se këto ditë në Serbi do…

Lajçak për dialogun Kosovë-Serbi: Afër marrëveshjes në disa tema konkrete

Emisari i posaçëm për dialog Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një intervistë për RTK-në, tregoi për ecurinë e takimeve mes Brukselit,…