​Balje: Të merren seriozisht gratë që raportojnë dhunën

Kryetarja e Komisionit parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Duda Balje, ka thënë se në Kosovë ka gjendje alarmante sa…

Protestohet në Skenderaj kundër vrasjes së Lirije Qerimajt

Sot në mesditë në Skenderaj do të protestohet kundër dhunës dhe vrasjes së grave, duke dënuar vrasjen e djeshme të…

​Burri vret gruan e tij në Llaushë të Skenderajt

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në Llaushë të Skenderajt kur bashkëshorti S.Q., 51-vjeç, ka qëlluar për…

​Papa jep mesazhin për Vitin e Ri: Dhuna ndaj grave fyen Zotin

Në mesazhin e këtij 1 janari, Papa Francesku bëri thirrje që t’i jepet fund dhunës ndaj grave, duke thënë se…

​KGJK kërkon të rishikohet Ligji për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve

Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka kërkuar ndryshimin e Ligjit për përgjegjësinë disiplinore. Sipas këtij institucioni, ata nuk mund të iniciojnë…

Gratë protestojnë, kërkojnë raportimin e dhunës

Dhjetëra gra dhe vajza të veshura më të bardha kanë marshuar në heshtje nga sheshi “Zahir Pajaziti” në drejtim të…

Szunyog: Dhuna ndaj grave, një realitet i trishtuar në Kosovë

Instituti i Kosovës për Drejtësi sot ka lansuar e Platformën Online për Ndihmë Juridike. Këtë e ka mirëpritur edhe Ministrja…

Fushata kundër dhunës gjinore hapet me homazh për gratë e vrara dhe ndriçimin e Bibliotekës Kombëtare

Në ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës në Baza Gjinore, u shënua edhe fillimi i fushatës ndërkombëtare “16 Ditë të…

Protestuesit hedhin ngjyrë të kuqe në objektin e Qeverisë (Foto)

Protestuesit kanë hedhur ngjyrë të kuqe në objektin e Qeverisë së Kosovës, ku edhe kanë brohoritur “Kryeministër i ke duartë…

​Sot protestohet kundër dhunës ndaj grave në Pejë

Të hënën, duke filluar nga ora 12:00 në korzonë e qytetit të Pejës, do të mbahet një protestë kundër dhunës seksuale…