Enver Petrovci për herë të parë merr çmim nga Qeveria e Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) ka nderuar me çmimin për vepër jetësore në fushën e teatrit për vitin…

Kërkohen sqarime për çmimin e Remdesivirit, Prestreshi: Ka qenë bujë mediatike, nuk ka çrregullime në treg

Çmimet e shtrenjta farmaceutike në kohë pandemia, veçanërisht medikamenti  Remdesivir dhe testet Covid-19 në laboratorët privat janë ngritur sot si…

Shoqata e Matematikanëve të Kosovës pranon çmimin “Evropiani i Vitit”

Shoqata e Matematikanëve të Kosovës ka pranuar çmimin “Evropiani i vitit”, çmim ky që ndahet nga Bashkimi Evropian(BE) në Kosovë,…

Kurti: Prilli, muaji i masakrave dhe i kujtimit, gjithë këto jetë të humbura janë çmimi i paguar për lirinë

I pari i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti pas homazheve që bëri në paraditen e së dielës tek varrezat e…

​Haradinaj kërkon veprime nga qeveria që të pengohet ngritja e çmimit të energjisë elektrike

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga qeveria e Kosovës veprime të menjëhershme në…

​Black Lives Matters fiton çmimin për të Drejtat e Njeriut

Fondacioni Global Black Lives Matters ka fituar çmimin për të drejtat e njeriut Olof Palme të Suedinë për vitin 2020.…

41 vjet nga nderimi i Shën Terezës me çmimin më të lartë të Indisë

Shën Tereza më 25 janar të vitit 1980, nderohet me çmimin më të lartë civil të Indisë, Bharat Ratna. Jetën…

E hodhën në mbeturina çmimin e fituar nga KOK-u, asnjë reagim nga FFK

Ditë më parë në mediat kosovare u publikua një fotografi ku shihet çmimi i dhënë nga Komiteti Olimpik i Kosovës…

Koronavirusi ul ndjeshëm çmimin e naftës

Epidemia e koronavirusit e ka çuar çmimin e naftës së papërpunuar në nivelin më të ulët në 31 muajt e…

Mbi 300 kandidatë për Çmimin Nobel për paqe 2020

Mbi 300 kandidatura janë propozuar për Çmimin Nobel për paqen, njoftoi sot Akademia e Nobelit. Sipas Akademisë, në total janë…