Shefi i CIA-s: Kërcënimi rus për armët taktike bërthamore s’duhet të merret “lehtë”

Drejtori i CIA-s, Bill Burns deklaroi sot se Shtetet e Bashkuara nuk e marrin lehtë mundësinë që Rusia të kërkojë…

CIA filloi programin e kontrollit të mendjes para 69 vjetësh

Drejtori i CIA-s, Allen Dulles, më 13 prill 1953, nis programin e kontrollit të mendjes MKULTRA. Qëllimi i projektit ishte…

Mbi 7.000 trupa ruse të vrarë gjatë luftës në Ukrainë, thotë CIA

Më shumë se 7.000 ushtarë rusë janë vrarë që kur Vladimir Putin pushtoi Ukrainën muajin e kaluar, tregojnë vlerësimet e…

Ish-drejtori i CIA-s: Fitorja e talibanëve është një katastrofë për botën

Ish-drejtori i CIA-s David Petraeus e quajti sot marrjen e pushtetit nga talibanët në Afganistan si “të tmerrshme” dhe një…

Si ndikoi operacioni sekret i CIA-s në hezitimin për marrjen e vaksinave në Pakistan?

Një studim i fundit shqyrtoi efektin e një fushate të fshehtë të vaksinimit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Qendrore (CIA)…

CIA filloi programin e kontrollit të mendjes para 68 vjetësh

Drejtori i CIA-s, Allen Dulles, më 13 prill 1953, nis programin e kontrollit të mendjes MKULTRA. Qëllimi i projektit ishte…

Konfirmohet Burns, diplomati i parë që do të drejtojë CIA-n

​William Burns, është konfirmuar nga senati i Shteteve të Bashkuara si drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA). 64 vjeçari…

CIA: Rreth 26% e popullsisë së Koresë së Veriut ka qasje në energji elektrike

Sipas të dhënave të botuara së fundi nga CIA amerikane, vetëm 26 për qind e popullsisë në Korenë e Veriut…

CIA publikon enigmën: Sa është ora në këtë foto?

Në prag të dimrit, CIA lëshoi ​​një enigmë duke u kërkuar njerëzve të zakonshëm të zbulonin se sa ishte ora…

CIA paralajmëron Putinin: Ti dhe të fuqishmit tuaj…

Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin…