Michel propozon formimin e Komunitetit Gjeopolitik Evropian

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel propozoi sot formimin e një komuniteti gjeopolitik evropian që do të kontribuonte në afrimin…

Michel: Vendet e BE-së duhet të konsiderojnë ofrimin e azilit për dezertorët rusë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se vendet e BE-së duhet të shqyrtojnë mënyrat për të ofruar azil…

BE-ja paralajmëron Rusinë për sanksione të ashpra

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha se prania e Rusisë në kufirin e Ukrainës është shqetësuese, janë përdorur të…

Kurti presidentit të KE: BE po mban peng qytetarët e Kosovës

Kryeministri Albin Kurti, ka takuar në Bled të Sllovenisë, presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel. “Hezitimet politike të shteteve anëtare…

Perëndimi unanim kundër Rusisë, “Krimeja është e Ukrainës”

Në Kiev të Ukrainë është mbajtur samiti ndërkombëtar “Platforma për Krimenë”. Në fjalën hapëse të samitit Presidenti i Ukrainës deklaroi…

Kurti bisedon me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot gjatë ditës ka zhvilluar një bisedë telefonike me Presidentin e Këshillit Evropian,…

Michel: Liderët e BE të gatshëm të bashkëpunojnë më ngushtë në fushën e mbrojtjes

​Liderët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Europian duan të nënshkruajnë një strategji të re të përbashkët për mbrojtjen në…

Michel: Kufizimet e udhëtimeve ende të nevojshme

​Mund të ketë akoma nevojë për masa kufizuese në udhëtimet jothelbësore për frenimin e përhapjes së virusit, ndërkohë që qarkullimi…

Michel: Ende jo momenti i duhur për pasaportat e vaksinave

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha sot se ndërsa një “pasaportë vaksine” COVID-19 mund të aplikohet, nuk ishte momenti i…

Michel: BE të inkurajojë testimin e shpejtë

​Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel bëri thirrje sot për njohjen e testeve të shpejta në BE dhe koordinimin mbi…