​Shtohen fluturimet nga Bullgaria drejt Turqisë

Dy fluturime të rregullta në javë do të realizohen nga Aeroporti i Plovdivit të Bullgarisë për në Stamboll dhe anasjelltas.…

Radev: Bullgaria dhe Greqia dëshmuan se dy vende mund të lënë pas çështjet e së kaluarës

Bullgaria dhe Greqia kanë dëshmuar se dy vende dhe dy popuj mund të lënë pas çështjet e së kaluarës dhe…

Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes kërkon kohë, thonë ministrat e jashtëm të Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut

“Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes është një proces i gjatë dhe mënyra për ta tejkaluar është komunikimi”, tha të mërkurën…

Bullgaria kërcënon me kundërmasa nëse Holanda e Austria nuk mbështesin hyrjen në Shengen

Bullgaria ka njoftuar kundërmasa nëse Holanda dhe Austria vënë veton ndaj pranimit të saj në Shengen, tha kryeministri në detyrë…

Hyrja e Bullgarisë në zonën Shengen është e diskutueshme

Kryeministri bullgar Galab Donev tha sot se Holanda kundërshton ofertën e Bullgarisë për t’u bashkuar me zonën Shengen të BE-së…

Bullgaria paraqet projekte për zgjerimin e porteve Ruse e Varna për të rritur ndihmën për Ukrainën

Bullgaria i ka paraqitur Bashkimit Evropian projekte për zhvillimin e mëtejshëm të porteve në Ruse dhe Varna me qëllim rritjen…

Zonë e re e mbrojtur në Bullgarinë Jugperëndimore për të ndihmuar në ruajtjen e tritonit të Alpeve

Një zonë e re e mbrojtur është shpallur në komunën Tran, rajoni i Pernikut, Bullgaria Jugperëndimore, me urdhër të ministrit…

Osmani në Sofje kërkon mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja Vjosa Osmani, gjatë një takimi sot në Sofje me kryetarin e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë, Vezhdi Rashidov, ka kërkuar mbështetjen bullgare…

​Osmani nga Bullgaria: BE të jetë e qartë ndaj Serbisë, ajo nuk guxon të bllokojë dialogun

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani po qëndron sot për një vizitë zyrtare në Bullgari, me ftesë të presidentit Rumen Radev.…

Osmani pritet me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i saj bullgar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani po qëndron në Bullgari. Ajo është pritur me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i…