Zonë e re e mbrojtur në Bullgarinë Jugperëndimore për të ndihmuar në ruajtjen e tritonit të Alpeve

Një zonë e re e mbrojtur është shpallur në komunën Tran, rajoni i Pernikut, Bullgaria Jugperëndimore, me urdhër të ministrit…

Osmani në Sofje kërkon mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja Vjosa Osmani, gjatë një takimi sot në Sofje me kryetarin e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë, Vezhdi Rashidov, ka kërkuar mbështetjen bullgare…

​Osmani nga Bullgaria: BE të jetë e qartë ndaj Serbisë, ajo nuk guxon të bllokojë dialogun

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani po qëndron sot për një vizitë zyrtare në Bullgari, me ftesë të presidentit Rumen Radev.…

Osmani pritet me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i saj bullgar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani po qëndron në Bullgari. Ajo është pritur me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i…

Tregtia mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të kalojë 1 miliard euro në 2022

Një forum ndërmjet përfaqësuesve të biznesit nga Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut, i planifikuar gjatë takimit të ministrave…

Radev: Rruga e Maqedonisë drejt BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve

Presidenti Rumen Radev tha të enjten se një sulm kundër një klubi kulturor bullgar në Ohër të Maqedonisë së Veriut,…

Bullgaria ratifikon marrëveshjet për ekzekutimin e kontratës për 8 avionë F-16

Parlamenti i Bullgarisë votoi të mërkurën, 159 me 45 kundër dhe 3 abstenime, për të ratifikuar përfundimisht dy marrëveshjet në…

​Stojanov: Mbi 70.000 të punësuar në industrinë bullgare të mbrojtjes

Industria bullgare e mbrojtjes punëson më shumë se 70 mijë njerëz dhe sektori ka një rëndësi të rëndësishme ekonomike dhe…

Stojanov: Bullgaria dëshiron të përmirësojë grupin luftarak të NATO-s në Novo Selo

Ambiciet e Bullgarisë janë të përmirësojnë grupin luftarak të NATO-s të stacionuar në Novo Selo nga një batalion në një…

KE: Kroacia, Bullgaria e Rumania janë gati të hyjnë në Shengen

Komisioni Evropian i bëri thirrje sot Këshillit Evropian që të marrë të gjitha vendimet e nevojshme sa më shpejt të…