Fillon sezoni i mbledhjes së trëndafilave në Bullgari

Fillimi i sezonit të mbledhjes së trëndafilave ka nisur zyrtarisht të shtunën në rajonin e Karlovës, në Bullgarinë jug-qendrore. Herët…

Bullgari, indeksi i prodhimit industrial u rrit 5% në muajin mars

Sipas të dhënave paraprake të rregulluara sezonalisht, indeksi i prodhimit industrial në mars 2022 u rrit me 5% krahasuar me…

Personi më i vjetër në Bullgari është 110-vjeç

Në regjistrimin e fundit të popullsisë vitin e kaluar, Instituti Kombëtar i Statistikave identifikoi Nuriye Dermendjieva, 110-vjeç, si personin më…

Parlamenti mbështet riparimin e pajisjeve ushtarake ukrainase në Bullgari

Parlamenti bullgar votoi sot për të mandatuar qeverinë për të ofruar ndihmë humanitare, financiare dhe ushtarako-teknike për Ukrainën, duke përfshirë…

Petkov: Ndërlidhësi i gazit Bullgari-Greqi mund të nisë funksionimin para shtatorit

Kryeministri bullgar Kiril Petkov parashikoi se gazi natyror mund të fillojë të qarkullojë përmes ndërlidhësit të gazit Bullgari-Greqi përpara shtatorit…

IAG investon në fabrikën e automjeteve të blinduara në Bullgari

Prodhuesi kryesor i automjeteve të blinduara International Armored Group (IAG) ka filluar përgatitjet për ndërtimin e një fabrike në qytetin…

Bullgari, shënon rritje numri i migrantëve të ndaluar për tremujorin e parë 2022

Gjithsej 3.663 shtetas të vendeve të treta janë ndaluar në periudhën janar-mars të këtij viti, sipas informacionit të Ministrisë së…

Inflacioni në Bullgari arrin në 2.2 për qind

Inflacioni në Bullgari në mars ishte 2.2 për qind nga muaji në muaj, njoftoi sot Instituti Kombëtar i Statistikave. Ai…

Kosova pjesë e turneut ndërkombëtar në Bullgari

Përfaqësuesja e Kosovës në boks do të marrë pjesë në Sofje të Bullgarisë në turneun ndërkombëtar më të madhin në…

Aksidentohet në Bullgari autobusi nga Kosova

Një autobus me pasagjerë nga Kosova është aksidentuar mëngjesin e sotëm në Bullgari, më saktësisht në unazën e Kyustendilit. Media…