Përfundon samiti i OSBE-së, Osmani: Kompromiset janë të vështira, por hapin rrugë për të ardhme

Kryesuesi aktual i OSBE-së, njëherit Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në konferencën përmbyllëse të samitit të…

​Foto familjare në prag të këshillit ministror të OSBE-së

Ministrat e Punëve të Jashtme dhe shefat e delegacioneve kanë realizuar foton familjare, në prag të Këshillit të 30-të Ministror…

Osmani thotë se mund të ketë sfida në Ballkan: Nevojitet vëmendje e veçantë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, konsideron se është e domosdoshme marrëveshja në mes Kosovës dhe Serbisë.…

Osmani bisedoi me Lavrov, i kërkoi ndërprerjen e agresionit në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka bërë të ditur se në cilësinë e kryesisht të OSBE-së…

Osmani bën thirrje për marrëveshje jopartiake për integrimin e Shkupit në BE

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, bëri thirrje për një marrëveshje jopartiake për integrimin e shtetit në…

​Kërcënimet e Serbisë, Osmani: Refuzojmë ndërhyrjet e papërshtatshme, presim sqarim

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka thënë se refuzojnë kërcënimet e Serbisë me hakmarrje ndaj Maqedonisë…

Tërheqja e Policisë nga komunat në veri, Osmani: Mirëpresim hapa të mëtejshëm përpara

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është shprehur se tërheqja e Policisë së Kosovës nga komunat në…

Osmani takon shefat e misioneve të OSBE-së në Kosovë, Serbi e Shkup, bisedojnë për veriun

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani u shpreh se situata në veri të Kosovës dhe…

Osmani: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

Në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni të Veriut, kanë hyrë në fuqi tri marrëveshjet që janë në kuadër të Procesit të…

Kurti priti Osmanin: Të lumtur që marrëdhëniet e shkëlqyeshme po pasohen me bashkëpunim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti priti sot në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, nën…