Xhaçka reagon ndaj deklaratave të ministrit britanik kundër shqiptarëve

​Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka dënuar deklaratat e bëra nga ministri britanik për Emigracionin kundër shqiptarëve. Ministrja Olta Xhaçka…

Britania: Kina po shkatërron sistematikisht liritë në Hong Kong

Kreu i diplomacisë britanike, James Cleverley, tha sot se qeveria kineze po shkatërron sistematikisht liritë, përfshirë lirinë e fjalës në…

Britania pezulloi importin e plotë të gazit rus

Nga sot, Britania po pezullon të gjitha importet e gazit natyror të lëngshëm rus (LNG), që është një masë e…

Britania: Në vitin 2023, ne do t’i japim Ukrainës 2.3 miliardë funte të tjera ndihmë ushtarake

Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace përsëriti sot angazhimin e vendit të tij për të ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën.…

Borxhi i Britanisë u hodh në një rekord prej 22 miliardë funta në nëntor

Huamarrja publike e Britanisë u rrit papritur muajin e kaluar, duke arritur nivelin më të lartë të çdo nëntori të…

Britania vendos sanksione ndaj 12 komandantëve ushtarakë rusë dhe biznesmenëve iranianë

Britania e Madhe vendosi sot sanksione ndaj 12 komandantëve ushtarakë rusë, të cilët thotë se janë të përfshirë në sulmet…

Britania ka vënë në gatishmëri dy termocentrale me qymyr për shkak të motit të ftohtë

Rrjeti Kombëtar Britanik lëshoi ​​sot një njoftim për ngrohjen dhe qëndrimin pranë dy termocentraleve 570 megavat Drax 5 dhe 6…

Britania vendos sanksione ndaj Milan Radoiçiqit e Zvonko Veselinoviqit

Milan Radojçiq, një biznesmen nga industria e ndërtimit dhe nënkryetar i Listës Serbe, thuhet se “ka përfituar nga përvetësimi i…

​24-vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Në moshën 24 vjeçare, William Pitt më 7 dhjetor të vitit 1783, bëhet kryeministri më i ri në moshë në…

Britania vendosi sanksione për 22 zyrtarë të tjerë rusë

Britania e Madhe vendosi sot sanksione ndaj 22 zyrtarëve rusë për shkak të mbështetjes së tyre për mobilizimin e pjesshëm.…