Fury e zbulon se do të kandidojë për kryeministër të Britanisë së Madhe

Kampioni i peshave të rënda në boks, Tyson Fury, ka lënë të kuptohet se do të kandidojë për kryeministër në…

Britania e Madhe përjeton korrikun më të thatë që nga viti 1911

Anglia ka përjetuar korrikun më të thatë që nga viti 1911, sipas shifrave të Zyrës Meteorologjike. Të dhënat e fundit…

Sali Berisha ‘non grata’ edhe nga Britania e Madhe

Sali Berisha është shpallur non grata edhe nga Britania e Madhe. Këtë e pranoi vetë gjatë një konference për shtyp.…

​Skandali i Britanisë me strehimin e kreut të Al-Kaedës për Evropë

Më 7 korrik të vitit 2002 shpërtheu një skandal në Britani, kur raportet e lajmeve akuzojnë zbulimin britanik MI6 për…

Britania vendos nesër sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Britania e Madhe ka njoftuar se nesër do të vendosë sanksione të reja ekonomike, tregtare dhe transporti kundër Bjellorusisë për…

​Johnson: Nëse Putin do ishte femër s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të…

Britania e Madhe do të ndalojë importin e arit rus

Britania e Madhe, SHBA, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus në një përpjekje për të goditur…

100-vjetori i marrëdhënieve, ambasadori britanik bashkëbisedim për diplomacinë dhe kulturën

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë, Alastair King-Smith, zhvilloi sot bashkëbisedimin “Diplomacia dhe Kultura” në Qendrën për Hapje dhe…

​Zbulohen 77 raste të reja të lisë së majmunëve

Britania e Madhe ka regjistruar 77 infeksione të tjera të lisë së majmunëve, duke e çuar në 302 numrin e…

Britania e Madhe dërgon raketahedhës M270 në Ukrainë

Ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace njoftoi se Britania e Madhe do të dërgojë raketa raketash moderne me rreze të…