Britani: Ambasadori i Kinës thirret për intervistë për shkak të arrestimit të gazetarit të BBC

Ministria e Jashtme e Britanisë së Madhe ka ftuar për intervistë ambasadorin kinez në Londër për shkak të sulmit nga…

Britania e Madhe do t’i sigurojë Ukrainës 10.000 fishekë artilerie dhe helikopterë

Britania e Madhe do të sigurojë 10.000 fishekë artilerie dhe helikopterë shtesë për Ukrainën, tha qeveria britanike të mërkurën. Njoftimi…

“Thasë të çuditshëm të alienëve” pushtojnë plazhin e Britanisë së Madhe

Një copë mishi e çuditshme, e ngjashme me “alienët”, kohët e fundit i la frekuentuesit e plazhit “të hutuar” pasi…

Përkujtohen 14 ushtarët britanik që humbën jetën në Kosovë

Ambasada Britanike në Prishtinë mbajti ceremoninë e Ditës së Përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar, në të cilën u kujtuan të…

Mbi 20 miliardë dollarë asete ruse të ngrira në Britani

Britania ka ngrirë mbi 18 miliardë funte (20.5 miliardë dollarë) në asete ruse, njoftoi të enjten agjencia qeveritare për zbatimin…

“Protestë kundër poshtërimit të shqiptarëve në Britani”

Të vënë në shënjestër nga zyrtarë të lartë britanikë, duke i cilësuar shqiptarët si “kriminelë”, duket se ka prodhuar indinjatë…

Sunak: Në qeverinë e mëparshme u bënë gabime

Rishi Sunak është emëruar sot zyrtarisht kryeministri i Britanisë së Madhe nga mbreti Charles III pas dorëheqjes së Liz Truss…

​Kandidatët e mundshëm për postin e kryeministrit në Britaninë e Madhe

Liz Truss bëri të ditur të enjten se do të jepte dorëheqjen si kryeministre e Britanisë vetëm gjashtë javë pasi…

Biden: SHBA e Britania janë aleatë të vjetër dhe miq të përhershëm

SHBA dhe Britania e Madhe kanë qenë aleatë për shumë vite dhe marrëdhënia e tyre e fortë do të zgjasë,…

​Truss hyn në histori, kryeministrja me mandatin më të shkurtër

Liz Truss ka qenë në detyrë për vetëm 45 ditë – zyrtarisht kryeministrja me mandatin më të shkurtër në krye…