Erdogan: Turqia së shpejti do të bëhet një nga 10 ekonomitë kryesore të botës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se modeli i ri ekonomik që Turqia ka filluar së fundmi do të tregojë…

​Dita Ndërkombëtare e Solidaritet Njerëzor

Më 20 dhjetor festohet Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e solidaritetit, veçanërisht…

Fjalimi i lamtumirës së Merkelit: Faleminderit për besimin, shikojeni botën me sytë e të tjerëve

“Sot, para së gjithash, ndjej mirënjohje dhe përulësi përballë postit që kam mbajtur për kaq shumë kohë”. Kështu u shpreh…

Rritja e çmimeve botërore të ushqimeve nuk po ngadalësohet, një rekord i ri 10-vjeçar

Çmimet e ushqimeve në tregjet ndërkombëtare u rritën për të katërtin muaj radhazi në nëntor, të nxitura nga kërkesa e…

Ja cili është kryeqyteti më i shtrenjtë në botë

Kryeqyteti i Izraelit, Tel Aviv është qyteti më i shtrenjtë në botë, sipas një sondazhi të publikuar të mërkurën.Qyteti izraelit…

​Dita Botërore në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj

Dita Botërore në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj shënohet çdo 23 gusht, dhe ka për qëllim…

Shkencëtarët: COVID nisi të përhapet në botë më herët sesa mendonim

Rastet e para të koronavirusit besohet se u shfaqën në Kinë midis fillimit të tetorit dhe mesit të nëntorit 2019,…

Mbi 4 milionë viktima nga COVID në botë

Vazhdon të rritet numri i viktimave të shkaktuara nga COVID-19, ndonëse prej kohësh ka nisur procesi i vaksinimit. Sipas llogaritjeve…

​Dita Botërore Kundër Shkretëzimit dhe Thatësirës

Sot është Dita Botërore e Luftës kundër Shkretëzimit dhe Thatësirës, e cila mbahet çdo vit për të rritur ndërgjegjësimin e…

Abazi pyet Gërvallen se a do të bëhet rishikimi i prezencës së Kosovës në shtetet e botës

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, Haki Abazi ka pyetur ministren e Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz se a do të…
error: