​Dita Botërore në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj

Dita Botërore në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj shënohet çdo 23 gusht, dhe ka për qëllim…

Shkencëtarët: COVID nisi të përhapet në botë më herët sesa mendonim

Rastet e para të koronavirusit besohet se u shfaqën në Kinë midis fillimit të tetorit dhe mesit të nëntorit 2019,…

Mbi 4 milionë viktima nga COVID në botë

Vazhdon të rritet numri i viktimave të shkaktuara nga COVID-19, ndonëse prej kohësh ka nisur procesi i vaksinimit. Sipas llogaritjeve…

​Dita Botërore Kundër Shkretëzimit dhe Thatësirës

Sot është Dita Botërore e Luftës kundër Shkretëzimit dhe Thatësirës, e cila mbahet çdo vit për të rritur ndërgjegjësimin e…

Abazi pyet Gërvallen se a do të bëhet rishikimi i prezencës së Kosovës në shtetet e botës

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, Haki Abazi ka pyetur ministren e Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz se a do të…

Hoxhaj për largimin e ambasadorëve: Veprime të tilla kamikaze e dëmtojnë imazhin e Kosovës në botë

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj ka reaguar për lirimin nga detyra të…

​Grenell për votimin e Kurtit: Kjo i tregon botës aq shumë për të

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është kritikuar për votimin e tij në zgjedhjet në Shqipëri. Së fundmi është edhe ish-i…

Vendet evropiane rinisin vaksinimet me AstraZeneca

​Disa vende europiane njoftuan sot se do të rinisnin vaksinimet me vaksinën antiCOVID-19 AstraZeneca, pasi Agjencia Europiane e Barnave (EMA)…

​Nga e hëna mbyllen dyqanet dhe shkollat në Itali

Dyqanet, restorantet dhe shkollat do të mbyllen në pjesën më të madhe të Italisë të hënën, pas paralajmërimit të kryeministrin…

Kurz: Lufta kundër pandemive nuk njeh kufij

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, theksoi sot rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër pandemive. “Kur bëhet fjalë për të luftuar…
error: