SHBA vendos sanksione ndaj dy zyrtarëve të Bosnjës, njëri i Republikës Serbe

Shtetet e Bashkuara vendosën sot sanksione ndaj presidentit të Federatës së BeH, Marinko Çavara dhe ministrit të Shëndetësisë të Republikës…

​Ambasadori rus në Sarajevë kërcënon sërish Bosnjën, thotë se nuk duhet të anëtarësohet në BE

Duke vënë në pikëpyetje më parë të drejtën e Bosnjës e Hercegovinës për t’u bashkuar me Aleancën Veri-Atlantike, ambasadori rus…

​Kurti: Bota sot po shkon drejtë luftës së ftohtë, urojmë që Ukraina të mos jetë as Bosnjë e as Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se nuk duan një dialog të imponuar e pa parime meqë duan paqe afatgjate.…

​Kulla vë në pikëpyetje ekzistencën e BE-së pas pushtimit rus në Ukrainë: Evropa ka vetëm hallin e interesave ekonomike

Eksperti i sigurisë ndërkombëtare, Ilir Kulla vë në pikëpyetje ekzistencën e Bashkimit Evropian, pas pushtimit rus në Ukrainë. Ai në…

​18 vite nga vdekja e Boris Trajkovskit

Sot bëhen 18 vjet nga vdekja e ish-presidentit të Maqedonisë Boris Trajkovski, i cili e humbi jetën në fatkeqësi ajrore…

Shefi i diplomacisë së BE-së, i shqetësuar për Bosnjën

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian është shprehur shumë i shqetësuar për tensionet në Bosnjë dhe u ka…

Klix: SHBA planifikon sanksione për 52 persona nga Republika Serbe dhe BeH

Në periudhën e ardhshme, SHBA mund të vendosë sanksione ndaj personave nga nivelet më të ulëta të qeverisë ose autorëve…

BE paralajmëron sanksione për shkak të krizës politike në Bosnjë

BE sonte dënoi ashpër retorikën negative dhe nxitëse të përdorura nga krerët e Republikës Serbe gjatë festimeve të paligjshme të…

OBSH: Rreth 3.300 njerëz vdesin para kohe në Bosnje çdo vit

Sipas vlerësimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 558 nga 100 mijë njerëz vdesin çdo vit në BeH nga pasojat e…

Nelson: Zgjidhja në BeH të arrihet në përputhje me Dejtonin, ndryshe do të ketë sanksione

Administrata e SHBA-së është gati të vendosë sanksione të reja ndaj personave të përfshirë në praktika kriminale dhe korruptive në…