Borrell: BE duhet të punojë për të zgjidhur dallimet midis Kosovës dhe Serbisë

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell deklaroi sot se Ballkani Perëndimor nuk do të jetë i qëndrueshëm pa një perspektivë…

​Borrell: BE e papërgatitur për pandemi

Bashkimi Evropian është i detyruar t’i menaxhojë njëra pas tjetrës krizat e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit të ri, sepse…

Borrell mbështet zonën pa fluturime mbi Idlib

Kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, mbështeti sot idenë e një zone “pa fluturime” mbi Idlib, ndërsa…

Kurti letër Borrell dhe Der Leyen: Dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka shkruar letër presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, si dhe shefit…

Borrelli kërkon rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se dialogu Kosovë-Serbi, është e vetmja mënyrë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve…

Borrell: Ballkanit Perëndimor t’i ofrohet integrimi në BE

Nëse Brukseli dëshiron që Ballkani Perëndimor të kalojë me sukses pajtimin dhe reformën, ai duhet t’i ofrojë rajonit një proces…

KE kërkon falje për deklaratën e Borrell për Greta Thunberg

Komisioni Evropian sot është dashur të kërkojë falje edhe një herë për komentet e shefit të diplomacisë evropiane Josep Borrell,…

Borrell kërkon falje për komentet lidhur me ”Sindromën Greta”

Kreu i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell kërkoi falje për komentet përçmuese ndaj aktivistëve të rinj të…

Borrell përshëndet formimin e Qeverisë Kurti

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka mirëpritur formimin e Qeverisë së re të Kosovës dhe ka shfaqur pritjet e…

Kurti: Zgjidhja e çështjeve të mbetura mes Kosovës e Serbisë, në interes të rajonit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe i nominuari për kryeministër, Albin Kurti ka theksuar se në takimin që ka pasur me…