Zëvendësministri Sallahu i quan prokurorët kriminelë, KPK paralajmëron ndërprerje të bashkëpunimit me MD-në

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), thotë se është thellësisht i shqetësuar me deklaratat e zëvendësministrit të Drejtësisë, Blerim Sallahu, të…

​Sallahu takon Trendafilovën, interesohet për kushtet e paraburgimit në Speciale

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, me bashkëpunëtorë, ka vizituar Dhomat e Specializuara të Kosovës, me ç’rast janë takuar me kryetaren…

Sallahu: Ekspertët mjekoligjorë u kompensuan jashtëligjshëm në vlerë afër 1 milion euro

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka akuzuar ish-ministren e këtij dikasteri Dhurata Hoxha dhe Këshillin Prokurorial të Kosovës (KPK) për…

Ligji për Gjykatën Komerciale pritet të hyjë në fuqi në janar 2022, parashihet rritja e personelit komercial

Ligji për Gjykatën Komerciale mund të hyjë në fuqi më 1 janar 2022. Të paktën ky është synimi i Ministrisë së…

​Zëvendësministri i Drejtësisë: Vërtetohen keqpërdorimet e Nehat Thaçit

Këshilli Shtetëror për Vlerësim dhe Disiplinë për shkarkimin e drejtorit të Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi ka vërtetuar shkeljet,…

OAK kërkon nga Ministria e Drejtësisë krijimin e Gjykatës Komerciale

Gjykata komerciale dhe rritja e efikasitetit të gjyqësorit ishin disa ndër temat kryesore në takimin e realizuar ndërmjet përfaqësuesve të…

Shkelje ligjore në ShKK, Haxhiu paralajmëron masa ndaj Nehat Thaçit

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka përmendur disa shkelje që janë evidentuar për drejtorin e Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat…

LVV dorëzon ankesën për moscertifikimin e kandidatëve në Supreme

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar ankesë në Gjykatë Supreme, kundër vendimit të PZAP-së për moscertifikimin e pesë kandidatëve të Vetëvendosjes për…