Regjimi në Bjellorusi arreston dhjetëra kundërshtarë të aleatit të Putinit

Policia bjelloruse arrestoi sot dhjetëra persona në Minsk dhe përdori topa uji dhe shkopinj për të shpërndarë protestuesit që bënin…

Lukashenko takohet me opozitarët e burgosur

​Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua sot me disa anëtarë të burgosur të opozitës dhe këshillit të saj koordinues, që…

ShBA sanksione ekonomike për zyrtarë të lartë bjellorusë

SHBA-ja njoftoi sot sanksione ekonomike kundër tetë zyrtarëve të lartë bjellorusë, përfshirë ministrin e Brendshëm, për rolin e tyre në…

Tikhanovskaya: Shpresoj në mbështetjen e Merkelit në zgjedhjet e reja në Bjellorusi

​Kreu i opozitës bjelloruse, Svetlana Tikhanovskaya shpreson të marrë mbështetjen e kancelares gjermane Angela Merkel për përpjekjet drejt një transferimi…

Bjellorusi, qindra të arrestuar gjatë një manifestimi kundër Lukashenkos

​Forcat bjelloruse të policisë arrestuan sot qindra persona gjatë një manifestimi të grave në Minsk kundër presidentit, Alexandre Loukachenko. “Rreth…

Ukraina dhe NATO nisin stërvitjen e përbashkët ushtarake

​Forcat ukrainase dhe NATO filluan sot një stërvitje të përbashkët ushtarake, vetëm rreth 180 kilometra nga kufiri me Bjellorusinë fqinje,…

Policia e Lukashenkos rrah brutalisht protestuesit paqësorë – video

Alexandar Lukashenko, një mik i afërt i Vladimir Putinit të Rusisë po kërkon të mbajë pushtetin me dhunë. Opozita ka…

Shtëpia e Bardhë: Rusia duhet të respektojë sovranitetin e Bjellorusisë

Rusia duhet të respektojë sovranitetin e Bjellorusisë dhe të drejtën e popullit të saj për të zgjedhur udhëheqësit e tyre,…

Musliu: Ndërhyrja e Putinit në Bjellorusi, e dobëson pozicionin e tij në Ballkan

Kriza në Bjellorusi pas manipulimit të zgjedhjeve presidenciale, ku diktatori Aleksander Lukashenko “mori” 80 % të votave, ka nxjerrë shumë…

Mijëra bjellorusë protestojnë kundër Lukashenko-s në rrugët e Minskut

Dhjetëra mijëra bjellorusë dolën në rrugët e Minskut të dielën për të protestuar ndaj rizgjedhjes së presidentit Alexander Lukashenko, i…