Bjellorusia vendos sanksione ndaj importeve ushqimore nga Mali i Zi

Bjellorusia ka vendosur të vendosë embargo për importin e një game të gjerë produktesh ushqimore nga vendet që kanë vendosur…

Bjellorusia ndalon importin e mallrave perëndimore dhe fluturimet e linjave ajrore nga BE e Britania

Bjellorusia njoftoi sot se ka vendosur kufizime hakmarrëse në fluturimet e linjave ajrore nga Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe…

Polonia ndalon hyrjen e gazetarëve në kufirin me Bjellorusinë

Presidenti polak Andrzej Duda nënshkroi sot një ligj që kufizon qasjen për organizatat humanitare dhe gazetarët në kufirin me Bjellorusinë,…

Bjellorusia është i vetmi vend në Evropë që ka ende në fuqi dënimin me vdekje

Që nga viti 2019, dënimi me vdekje u hoq me ligj ose në praktikë në 142 vende, që do të…

Kaos në kufijtë e Polonisë dhe Bjellorusisë, arrijnë përforcime ushtarake

Në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, në rajonin e Grodno është përshkallëzuar konflikti dhe kaosi. Dy grupe të mëdha emigrantësh…

Lukashenko dërgoi mijëra emigrantë në BE, Polonia pret përshkallëzim të armatosur

Kriza e madhe e migrantëve në Evropën verilindore, e cila filloi këtë verë, është përshkallëzuar seriozisht në 24 orët e…

​Kosova mposhtet nga Bjellorusia

Kosova U20 ka pësuar humbje nga Bjellorusia U20 me rezultat 101:60 (22:17, 21:17, 26:9, 32:17), në kuadër të FIBA Men’s…

BE mbyll hapësirën ajrore për kompanitë bjelloruse

​Bashkimi Europian do të mbyllë hapësirën e tij ajrore për kompanitë bjelloruse që nga e shtuna, në përgjigje të devijimit…

SHBA sanksionon kompanitë shtetërore bjelloruse pas devijimit të avionit

​Pas uljes së detyruar të një aeroplani pasagjerësh në kryeqytetin bjellorus, Minsk me një gazetar disident në bord, qeveria e…

13 të arrestuar gjatë protestës në Bjellorusi

Grupi i të drejtave të njeriut Vesna njoftoi sonte se 13 persona u arrestuan në protestën në Minsk, e cila…