Subvencionimi për ngritjen e pagës, Muratit i reagojnë shumë biznese e punëtorë

Hapja e aplikimit për subvencionimin 50% për të gjitha bizneset që rrisin pagën e punëtorëve në sektorin privat, për 3…

“Kushti për ngritjen e pagës në sektorin privat jofunksional dhe diskriminues”

Përfaqësues të sektorit privat dhe bizneset thonë se janë diskriminuar nga Qeveria e Kosovës me pakon kundër inflacionit, në të…

Kurti thotë se ATK-ja për nëntë muaj ka mbledhur të hyra rekord, tregon edhe arsyen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka lavdëruar Administratën Tatimore të Kosovës për inkasimin dhe rritjen e të hyrave. Në ditën…

Kuvendi shqyrton projektligjin për mbështetjen e punëve publike

Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare në të cilën do të shqyrtohet projektligji për masat e përkohshme të produkteve themelore…

Ekspertët kërkojnë masa ndaj inflacionit: Rritja ekonomike më e ulëta në dekadën e fundit

Kosova këtë vit do të ketë një ngadalësim të theksuar të rritjes ekonomike. Rritja e Bruto Produktit Vendor(GDP)për vitin 2022,…

Arrestohet një i dyshuar pasi i kërkoi ortakut të biznesit t’ia kthente 15 mijë euro

Një person është arrestuar dje në Prishtinë, pasi dyshohet se ditë më parë ka kanosur një qytetar se, duhet t’ia…

Qeveria harron sektorin privat, Krasniqi: Bizneset kërkojnë mbështetje pasi janë në gjendje të rëndë

Sektori privat si gjenerator i zhvillimit ekonomik dhe kontribuues i mbushjes së arkës së shtetit, është në gjendje të rëndë,…

Bie qarkullimi financiar i bizneseve si rrjedhojë e ngecjes së projekteve kapitale

Bizneset po e përjetojnë periudhën më të vështirë këtë vit, pasi qarkullimi financiar i tyre është dukshëm më i ulët…

Sulmohet përseri ueb faqja zyrtare e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës

Ueb faqja zyrtare e Dhomës së Tregtisë është sulmuar nga hakerë të panjohur gjatë dy ditëve te kaluara, me ç’rast…

​Mos fillimi i vitit shkollor, PDK: Kurti mbylli shkollat, futi Kosovën në terr dhe po thellon krizën ekonomike

Partia Demokratike e Kosovës ka akuzuar Qeverinë e Kosovës që sot nuk ka nisur viti shkollor në Kosovë. Sipas saj,…