Sot raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi

Të martën në Bruksel mbahet takimi i radhës në nivel kryenegociatorësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Delegacioni i Kosovës do të…

Kusari: Bisedimet që po zhvillohen në Bruksel nuk janë të lehta

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosjes (LVV), Mimoza Kusari-Lila, në 11 vjetorin e vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë…

Kërkohet që çështja e të pagjeturve të jetë prioritet në dialog

Familjarët e personave të pagjetur po kërkojnë nga kryeministri Kurti që në takimin e parë me presidentin serb Aleksandër Vuçiq…

Bisedimet Kosovë-Serbi, Lajçak optimist për rolin e administratës së re të Biden

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak shpreson se me presidentin e…

Balaj-Halimaj: S’ka marrëveshje finale me Serbinë pa u zbardhur fati i të pagjeturve

Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj-Halimaj pasditen e së premtes ka vizituar shoqatën “Thirrjet e Nënave” në Gjakovë. Prej aty, ajo ka thënë…

13 vite nga mbarimi i bisedimeve për statusin e Kosovës

Në Vjenë të Austrisë më 10 mars 2007, mbarojnë bisedimet për statusin përfundimtar të Kosovës mes shqiptarëve dhe serbëve pa…

Borrelli kërkon rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se dialogu Kosovë-Serbi, është e vetmja mënyrë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve…

Presidenti Thaçi: Atë që të tjerët nuk e bënë për 20 vite, Grenell e ka bërë për disa muaj

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi për herë të parë ka folur për vendimin e Vjosa Osmanit për zhvendosjen e fotografisë…