Nënshkruhet marrëveshja për krijimin e rrjetit bibliotekar në Kosovë, hap rrugën e transformimit bibliotekar

Me rastin e 77-vjetorit të themelimit, Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” ka shënuar të enjten 77-vjetorin e themelimit, me…

​Osmani: Biblioteka Presidenciale do të dokumentojë historinë e shtetformimit të Kosovës

Në ditën e parë të Javës së Bibliotekës në Kosovë, presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se…

Biblioteka Kombëtare ndriçohet për Ditën e Evropës

Me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, kupolat e Bibliotekën Kombëtare të Kosovës sonte janë ndezur në ngjyrat kaltër-verdh.…

​Shënohet përvjetori i 76 i Bibliotekës Kombëtare

Është shënuar në Prishtinë 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës. Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës, Rinisë dhe…

Përurohet leksikoni i parë enciklopedik në trojet shqipfolëse

Për herë të parë në trojet tona shqiptare, të shtunën është bërë përurimi i “Leksionit Enciklopedik”, i akademisë shqiptaro-amerikane të…

Dumoshi takoi Këshillin e ri Drejtues të Bibliotekës Kombëtare

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Vlora Dumoshi, ka pritur sot në një takim njohës Këshillin e ri Drejtues…