“Ballkani i Hapur” projekt politik, Kosova e papërgatitur për të qenë pjesë e tij

Çështja e “Open Balkan” i gjen të ndarë njohësit e ekonomisë në vend. Derisa disa besojnë se Kosova nuk është…

Edhe OEK kundërshton masat e reja kundër COVID-19

Pas gastronomeve edhe Oda Ekonomike e Kosovës, ka kundërshtuar masat e reja të paralajmëruara kundër COVID-19. Kryetari i OEK-ut, Berat…

​Ringjallja ekonomike varet nga vaksinimi, thirrje për largimin e burokracive në procesin e imunizimit

Kryetari i OEK Berat Rukiqi dhe drejtoresha ekzekutive e Platformës CiviKos, Donika Emini sot në një konferencë për media kanë…

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo e Izraelit zotohen për rritje të bashkëpunimit

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi është takuar me  nënkryetarin e Odës Ekonomike të Izraelit, Roy Roznek…

Rukiqi takohet me nënkryetarin e Odës Ekonomike të Izraelit, zotohen për bashkëpunim

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka takuar sot  nënkryetari i Odës Ekonomike të Izraelit, Roy Roznek. Pas…

​OEK: Shqetësuese mungesa e fuqisë punëtorë në këtë kohë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) Berat Rukiqi thekson se të gjithë indikatorët tregojnë se gjendja e bizneseve është …

Bizneset presin themelimin e shpejtë të Gjykatës Komerciale

Përfaqësues të biznesit në Kosovë po shpresojnë që qeveria Kurti do të themelojë Gjykatën Komerciale, pasi kjo është kërkesë e…

Qeveria në proces të rishikimit të buxhetit, ekonomistët kërkojnë harmonizim të rimëkëmbjes

Qeveria është në proces të konsolidimit të rishikimit të buxhetit e që pritet shpejt ta aprovojë dhe ta dërgojë në…

​Oda Ekonomike Greke zotohet se do të lobojë për njohjen e Kosovës nga Greqia

Oda Ekonomike Greke do të angazhohet për njohjen e Kosovës nga Greqia, në mënyrë që bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve…

​Kërkohet zbutja e masave, por jo edhe largimi i orës policore

Ditëve të fundit Kosova ka shënuar rënie të theksuar të numrit të personave të infektuar me COVID-19. Po ashtu edhe…