Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi më 15 nëntor

Shefat e diplomacive të BE-së do të diskutojnë dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në një takim më 15 nëntor në…

BE do të zgjerojë sanksionet kundër Bjellorusisë

Bashkimi Evropian do të zgjasë sanksionet kundër Bjellorusisë javën e ardhshme, tha sot presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der…

Szunyog: Nuk ka rrugë të shpejtë drejt BE-së pa reforma në sundimin e ligjit

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë Tomas Szunyog deklaroi sot se nuk ka rrugë të shpejtë drejt Bashkimit…

​Zemaj: BE të pozicionohet qartë për procesin e vettingut në Kosovë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Armend Zemaj ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të pozicionohet qartë për procesin…

Më pak leje për shqiptarët në BE

37 mijë leje qëndrimi janë dhënë nga shtetet e BE për Shqipërinë më 2020. Kjo shifër vjen me ulje nga…

Në BE, 5.9% e qytetarëve s’kanë dritë të mjaftueshme në apartamentet e tyre

Në Bashkimin Evropian, 5.9 për qind e qytetarëve kanë jetuar vitin e kaluar në apartamente pa dritë të mjaftueshme ose…

SHBA-BE arrijnë marrëveshje për tarifat e çelikut dhe aluminit

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë arritur një marrëveshje mbi tarifat speciale amerikane për importet e çelikut dhe aluminit,…

Gjashtë vjet nga nënshkrimi i MSA-së me Bashkimin Evropian

Kosova ka nënshkruar më 27 tetor 2015 në Strasburg Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA) me Bashkimin Evropian. Kjo marrëveshje u cilësua…

Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Një raport i ri i Komisionit Evropian, i publikuar sot, tregon se burimet e rinovueshme të energjisë kanë kaluar për…

BE reagon pas vendimit të Serbisë: Federata e Boksit e Kosovës të trajtohet njësoj si të tjerat

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano deklaroi sot se Bashkimi Evropian e mbështet kërkesën e Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit që Federatës…
error: