Pas arritjes së marrëveshjes për targat, Lajçak: Uniteti BE-ShBA çelës i suksesit për Ballkanin Perëndimor

Pas arritjes së marrëveshjes me tri pika lidhur me targat, emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak…

Lansohet projekti për studimet gjurmuese, siguron të dhëna për lidhjen e studimeve me tregun e punës

Është lansuar sot projekti për studimet gjurmuese, përmes të cilit po synohet që të sigurohet një studim gjithëpërfshirës duke vlerësuar…

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel

Delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë do të takohen sot në Bruksel në kuadër të procesit dialogut, në kohën…

Skandali me naftë, BE i kërkon Volkswagenit të kompensojë të gjithë klientët

Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar prodhuesit gjerman të makinave Volkswagen që të paguajë kompensim për të gjithë blerësit e…

Ballkani Perëndimor në BE, Reuters: Nuk ka më garanci për anëtarësim

Vendet e BE-së nuk bien më dakord për të garantuar anëtarësimin në union në të ardhmen të gjashtë vendeve të…

Të mërkurën takimi në Bruksel, Kosovës i kërkohet të mos heq dorë nga reciprociteti

Nëntë ditë pas vendosjes së reciprocitetit të targave ndaj automjeteve serbe dhe tensionimit të situatës në veri, të mërkurën do…

BE: Zgjedhjet e tetorit do të monitorohen në çdo pjesë të Kosovës, përfshirë veriun

Zgjedhjet lokale të 17 tetorit do të vëzhgohen nga Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga Bashkimi Evropian në Kosovë me…

BE pret vazhdimin e dialogut të mërkurën në Bruksel

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq do të takohen më 29 shtator në Bruksel, konfirmoi zëdhënësi…

Konjufca në Hungari, kritikon BE-në për mosliberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Hungarisë. Nga foltorja e Kuvendit të…

Peter Stano u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet

Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të vendosur masën e reciprocitetit me Serbinë për targat e automjeteve, zëdhënësi i…
error: