David Frost: Bisedimet me BE kanë për qëllim përparimin

Britania e Madhe nuk do të pajtohet me asnjë propozim të Bashkimit Evropian që i jep bllokut evropian të drejtën…

Calavera: Nuk ka 15 kushte për hapjen e bisedimeve ndërqeveritare Shqipëri-BE

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Bisedimet e Zgjerimit në Komisionin Evropian,…

BE zgjat sanksionet ndaj Rusisë

BE ka rinovuar sanksionet e vendosura për një vit tjetër në përgjigje të aneksimit të paligjshëm të Krimesë dhe Sevastopol…

Gjermania do të mbështesë Shqipërinë në BE pas marrjes së presidencës

Gjermania do të mbështesë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në BE pas marrjes së presidencës, deklaroi ministri i…

BE dhe OBSH homazh për viktimat e COVID-19

Spanja do të zhvillojë një homazh kombëtar për viktimat e koronavirusit më 16 korrik, me pjesëmarrjen e drejtuesve të lartë…

Luksemburgu me më së shumti vetura për kokë banori në BE

Midis vendeve anëtare të BE-së, Luksemburgu regjistroi “shkallën e motorizimit” më të lartë në vitin 2018, me 676 makina pasagjerësh…

Në prill, 87 për qind më pak aplikime për azil në BE

Numri i kërkesave për azil në Evropë ra me 87 për qind në prill në krahasim me fillimin e vitit…

BE akuzon Rusinë dhe Kinën për përhapje të dezinformatave

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës kritikoi sot raportin e Bashkimit Evropian, në të cilin Pekini akuzohet për përhapjen…

BE thirrje autoriteteve të Kosovës të miratojnë Kodin e rishikuar të Procedurës Penale

Zyrtarët nga Kosova dhe Bashkimi Evropian u mblodhën për një takim digjital më 10 dhe 11 qershor për të diskutuar…

BE hap kufijtë për qytetarët e Ballkanit Perëndimor nga 1 korriku

Komisioni Evropian rekomandoi sot heqjen e kontrolleve kufitare brenda zonës së Shengenit deri më 15 qershor, hapjen e kufijve të…