Eurodeputetët kërkojnë nga Merkel të vendosë liberalizimin e vizave të Kosovës në agjendën gjermane të Presidencës së Këshillit të BE-së

32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Mercer dhe ministrit të Brendshëm…

Orlando: Është koha për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë Nicola Orlando ka falënderuar Kroacinë për udhëheqjen gjashtëmujore të Presidencës së Bashkimit Evropian dhe ka…

BE zgjat sanksionet ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian ka vazhduar sanksionet ekonomike kundër Rusisë për shkak të situatës në Ukrainë deri më 31 janar 2021, njoftoi…

BE paralajmëron Slloveninë për diskriminimin në punë

Komiteti Evropian i të Drejtave Sociale paralajmëroi Slloveninë për mos respektim të drejtës për pagë të barabartë dhe mundësi në…

BE investon një miliard euro në hulumtimin e hapësirës

Komisionari i BE për Hulumtimin e Hapësirës Thierry Breton, deklaroi sot se Bashkimi Evropian do të investojë një miliardë euro…

​Jamie Shea: BE të mos e pranojë Serbinë pa e zgjidhur problemin me Kosovën

Ish-zëdhënësi i NATO-s gjatë fushatës ajrore kundër Serbisë në vitin 1999, Jamie Shea thotë se nëse bisedimet Beograd-Prishtinë përparojnë, do…

Hoti kërkon nga BE të heqë vizat për qytetarët e Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, gjatë vizitës zyrtare në Bruksel, ka takuar sot komisionarin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi,…

BE: Remdesivir nuk është një terapi gjithëpërfshirëse për Covid-19

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi sot se ka lëshuar një rekomandim për përdorimin e ilaçeve Remdesivir në trajtimin e…

David Frost: Bisedimet me BE kanë për qëllim përparimin

Britania e Madhe nuk do të pajtohet me asnjë propozim të Bashkimit Evropian që i jep bllokut evropian të drejtën…

Calavera: Nuk ka 15 kushte për hapjen e bisedimeve ndërqeveritare Shqipëri-BE

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Bisedimet e Zgjerimit në Komisionin Evropian,…