Këshilli Evropian miraton pakon e ndihmave për Kosovën dhe Shqipërinë

Këshilli Evropian miratoi një paketë ndihme prej tre miliardë eurosh për të mbështetur vendet kandidate të BE dhe fqinjët në…

3.5 milionë qytetarë të BE aplikojnë për qëndrim në Britani të Madhe

Më shumë se 3.5 milionë qytetarë të BE kanë bërë kërkesë për të qëndruar në Britani të Madhe në kushtet…

Pandemia COVID-19, BE me hapa të kujdesshëm drejt kthimit në normalitet

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, deklaroi sot se masat e reja kundër koronavirusit nuk do të zhduken…

Brukseli pa rekomandime për testet dhe ‘pasaportat’ për koronavirus

Komisioni Evropian thotë se testet për COVID19 dhe “pasaportat korona” nuk janë një mënyrë e besueshme për të provuar mungesën…

Zyrtarët e BE: KE nuk do të fillojë menjëherë një veprim kundër Gjermanisë

Nuk ka gjasa që Komisioni Evropian (KE) menjëherë të fillojë veprime juridike kundër Gjermanisë për shkak të vendimit të Gjykatës…

Lajçak: BE ‘dorë për dore’ me SHBA në dialogun Kosovë-Serbi

Në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Bashkimi Evropian duhet të shkojë “dorë për dore” me Shtetet e Bashkuara, tha përfaqësuesi…

BE: Tarifa më të larta për vendet që nuk respektojnë standardet e saj?

Franca dhe Holanda i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të forcojë zbatimin e standardeve mjedisore dhe të punës në…

Papa u bën thirrje liderëve të BE për bashkëpunim dhe harmoni gjatë pandemisë

Papa Françesku u bëri sot thirrje krerëve të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që të punojnë së bashku për t’u…

“La Repubblica”: Para dhe mbështetje për Ballkanin Perëndimor, por s’ka drekë falas

BE ka kryer mbështetje të konsiderueshme financiare për Ballkanin Perëndimor për t’u rikuperuar nga koronavirusi pa një premtim të qartë…

BE: Kosova e Serbia të dakordohen për një zgjidhje që të mos ketë rrezik konflikti

Bashkimi Evropian trajton gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor si partnerë të privilegjuar, e ardhmja e rajonit është në BE dhe…