Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Një raport i ri i Komisionit Evropian, i publikuar sot, tregon se burimet e rinovueshme të energjisë kanë kaluar për…

BE reagon pas vendimit të Serbisë: Federata e Boksit e Kosovës të trajtohet njësoj si të tjerat

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano deklaroi sot se Bashkimi Evropian e mbështet kërkesën e Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit që Federatës…

BE-SHBA: Dhuna ndaj civilëve, gazetarëve dhe autoriteteve në veri, e papranueshme

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë sot me një deklaratë të përbashkët për Ballkanin Perëndimor. Duke iu referuar…

BE lëvdon Kosovën për procesin zgjedhor, kritikon Listën Serbe

Votimi i qetë dhe i rregullt në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë kanë bërë që kjo e fundit…

BE: Në rritje varfëria për shkak të krizës energjetike në Evropë

Eurokomisioneri për Punët dhe të Drejtat Sociale, Nicolas Schmit, paralajmëroi për rritje të varfërisë në Evropë për shkak të krizës…

BE pret më shumë bashkëpunim mes Qeverisë e Kuvendit në reformat e agjendës evropiane

Konsensusi i partive politike për reformat e agjendës evropiane dhe incentiva politike nga ana e BE-së për Kosovën po vlerësohen…

BE prezanton planin për lehtësimin e krizës energjetike në Evropë

Komisioni Evropian ka prezantuar sot një paketë masash, me qëllim të lehtësimit të krizës me çmime të gazit, të cilat…

BE sanksionon tetë persona të tjerë në konfliktin Rusi-Ukrainë

Bashkimi Evropian ka zgjeruar sanksionet në lidhje me aneksimin e gadishullit të Krimesë nga Rusia. “Masa kufizuese janë vendosur për…

Mbi 100.000 polakë mbështetën BE në demonstrata

Më shumë se 100.000 polakë demonstruan sot në mbështetje të Bashkimit Evropian. Politikanët në të gjithë Evropën janë shprehur të…
error: